Ključno je hitro zamrzovanje
Potrošniki zaradi pomanjkanja časa vse bolj posegamo po zamrznjeni hrani, ki nam je v zamrzovalni omari lahko vedno na razpolago. Na vprašanje ali je to meso enake kakovosti kot sveže odgovarja dr. Ana Penko, tehnologinja v podjetju Pivka perutninarstvo:
»Z zamrzovanjem čas uporabnosti hrane še dodatno podaljšamo. V splošnem velja prepričanje, da so zamrznjena živila manj kakovostna kot sveža. Ta trditev velja do neke mere, če je postopek zamrzovanja in tudi odtajevanja zamrznjenih živil neustrezen. Ključno je, da je postopek zamrzovanja čim hitrejši, pri čim nižji temperaturi, kar pa je z »domačimi« skrinjami zelo težko doseči. Industrijsko so živila zamrznjena s tehnološko dovršenimi postopki, ki maksimalno ohranjajo kakovost živila. Uporabljajo se »shock freezerji«, kjer zamrzovanje poteka pri zelo nizki temperaturi (pod -30 °C). To omogoča hitro, t.i. šok zamrzovanje, kjer se tvorijo majhni kristali, ki povzročijo minimalno poškodbo celičnih struktur. Tako živilo po odtajevanju ohrani strukturo, barvo in sočnost, saj s tem pride do minimalnih poškodb celičnih struktur in minimalne izgube pomembnih komponent živila (vitamini idr.).«
Takšen način imajo tudi v Pivki. Ob nakupu zamrznjenega piščančje mesa, je bilo nekdaj zelo težko ločiti posamezne kose. S posebno IQF (Individually Quick Frozen) tehnologijo, lahko v prodajalnah Pivke perutninarstva danes kupite tudi posamične zamrznjene kose mesa, kar omogoča lažje doziranje in enostavnejše odmrzovanje. Tehnologinja dodaja, da je prav tako pomemben tudi pravilen način odtajevanja živila, ki mora biti v primeru mesa počasen, v hladilniku, saj s tem izgubi najmanj hranilnih snovi (vitaminov, mineralov) in se ohrani sočnost živila: »Pomembno je, da je živilo, ki ga zamrzujemo, sveže in ga pred zamrzovanjem tudi ustrezno zapakiramo (npr. v vakuum), da ga s tem zaščitimo pred zamrzovalnim ožigom in upočasnimo tudi oksidativne procese.«
Nismo rešili tvoje težave? Piši nam!
Deli z nami svoj #pivkamoment