Varno rokovanje s surovim mesom
Pri nakupu perutninskega mesa (svežega ali zamrznjenega) moramo biti pozorni na datum uporabnosti, temperaturo shranjevanja, embalažo, ki ne sme biti poškodovana, in navodila za pripravo, če so prisotna. Slovenski proizvajalci že opremljamo predpakirano perutnino z navodilom o varni toplotni obdelavi. Perutninsko meso prenesemo od trgovine do doma v hladilnih vrečah ali torbah z zamrznjenimi vložki v čim krajšem času, da vzdržujemo hladno verigo.
Pranje surovega perutninskega mesa pred uporabo ni priporočljivo. Čeprav bi s pranjem morda zmanjšali onesnaženost površine mesa, pa bi zaradi nastanka vodnega aerosola s pranjem povzročili raznos mikroorganizmov po kuhinjskih površinah, opremi in priboru.
Doma moramo perutninsko meso takoj shraniti v hladilnik (4°C), oziroma zamrzovalnik (-18°C) v originalni embalaži. Perutninsko meso shranjujemo na polici hladilnika tako, da ne pride do izcejanja mesnega soka na druga živila.
Pri rezanju piščanca vedno uporabite plastično rezalno ploščo. Lesene plošče lahko absorbirajo sokove in jih veliko težje čistimo. Prav tako je potrebno uporabiti različne rezalne deske za surovo in kuhano hrano. Piščanca shranjujte ločeno od surovega piščanca.
Za preprečevanje črevesnih okužb s perutnino je najpomembnejša ustrezna toplotna obdelava mesa (kuhanje, dušenje, praženje, pečenje). Priporočamo, da se tudi gospodinjstva opremijo z vbodnimi termometri za merjenje temperature, s katerimi preverjamo, če je bila središčna temperatura živila ob toplotni obdelavi dovolj visoka. Večina zdravju škodljivih mikroorganizmov, potencialno prisotnih v živilih, je uničena pri temperaturi nad 70°C v nekaj minutah.
Nismo rešili tvoje težave? Piši nam!
Deli z nami svoj #pivkamoment