Pivka perutninarstvo je zgled dobre prakse za hitro zajezitev okužb
10 november 2020
Pivko perutninarstvo je v septembru zajel val okužb, ki je veljal za eno večjih žarišč v državi v tem času. Hiter in učinkovit odziv zajezitve je postal primer dobre prakse reševanja za gospodarstvo. V Pivki je bilo doslej od skupno 530 zaposlenih 89 okuženih, zato smo za zagotavljanje proizvodnje pri delu sodelovali vsi. Čutila se je povezanost ljudi v podjetju, a tudi izven njega.
S hitrim ukrepanjem je družba dobro zajezila dodatno širjenje okužb, je dejal poveljnik regijskega štaba Civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk: ”Če jim to ne bi uspelo, bi lahko proizvodnjo za nekaj časa le še zaprli, kar pa bi povzročilo veliko gospodarsko škodo.” Izkušnja z virusom v Pivki je streznila druga podjetja. Sonja Šmuc, generalna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije je poudarila še, da je Pivka perutninarstvo s svojim ukrepanjem dober zgled tudi ostalemu slovenskemu gospodarstvu. Predsednik uprave Pivka in direktor Delamarisa mag. Janez Rebec je na konferenci GZS Postojna podelil izkušnje in dobre prakse pri reševanju vsem zainteresiranim podjetnikom, ob tem pa izpostavil tudi pohvalo vsem, ki so sodelovali pri zajezitvi virusa: ”Pohvala za sodelovanje gre NIJZ in medicini dela, s katerimi smo se redno in pogosto posvetovali. Ob tem gre zahvala za požrtvovalno delo in pomoč Civilni zaščiti in poveljniku regijskega štaba za Notranjsko Sandiju Curku. Skupaj z nami so iskali rešitve, vzpostavljali kontakte, organizirali testiranje zaposlenih, svetovali. K zajezitvi je pomembno prispevala tudi Občina Pivka, ki je zaostrila preventivne ukrepe tudi z zaprtjem športnih dvoran in opozorila, da je potrebno ravnati odgovorno. Največja zahvala gre zaposlenim, ki so pokazali veliko željo in zavzetost, da bi podjetje nemoteno delovalo. Naš velik uspeh je bil tudi to, da smo kljub veliki odsotnosti, izpolnjevali glavnino naročil kupcev, za kar gre zahvala tudi konkurentom, ki so nam ponudili svojo pomoč. Ključ do uspeha je bilo sodelovanje vseh.”
Ob dogajanju v pivškem obratu pakirnice se je pokazala tesna povezava podjetja in lokalnega okolja ter velika lojalnost in pripadnost zaposlenih. Veliko delavcev iz proizvodnje je po testiranju vseh zaposlenih ostalo doma v karanteni, hkrati je bilo potrebno zagotoviti neprekinjeno proizvodnjo v pakirnici mesa. Zaposlili so dodatne delavce, v pomoč zaposlenim, ki so še ostali v tem delu proizvodnje, so prišli zaposleni iz ostalih oddelkov in režije ter vodstvo. Po zaključenem valu so zaposleni v internem glasilu družbe zadovoljni zapisali: ”Za naše podjetje je bila to izkušnja, v kateri smo spoznali, da znamo stopiti skupaj in s skupnimi močmi premagati težave. Povsod je težko delati, pomemben pa je način sodelovanja. Tu bi rada pohvalila dobre odnose vodstva do delavcev. V času, ko je bilo v Pivki veliko odsotnih zaradi Covida-19, so iz uprave prišli pomagat tudi v proizvodnjo. Nekateri so proizvodnjo videli prvič, a so vseeno prišli. Delovodij ni bilo dovolj, zato je bila naša naloga tudi to, da smo ob svojem delu tistim, ki dela še ne poznajo, sproti pokazali kaj in kako je potrebno delati na posameznem stroju oz. liniji, za vsako fazo procesa. Bilo je napeto in stresno, a smo dali vse od sebe. Vsak dan smo morali uvajat drugega delavca. Vsi smo se potrudili po svojih najboljših močeh.” Zaposleni so ob tem poudarili pomen sodelovanja ter striktnega upoštevanja preventivnih ukrepov in da je ob vsem pomembno le to, da virus premagamo.