Suhozidna gradnja del svetovne kulturne dediščine UNESCO
20 april 2023
Suhozidna gradnja – svetovna kulturna dediščina
tudi na ilustracijah izdelkov Pivka
Pivka perutninarstvo je prikaz suhega zidu postavila na novo embalažo mesa. Suhozidna gradnja je nesnovna kulturna dediščina, vpisana na seznamu UNESCO. Ilustracije je narisal lokalni umetnik Marko Renko, ki za svoje motive rad izbira slovensko pokrajino.
“Suhozidna gradnja je veščina zidanja brez uporabe veziva, pri kateri z odbiranjem razpoložljivega lokalnega kamna, pridobljenega s čiščenjem in urejanjem zemljišč, ter ob razumevanju skladnje nastajajo različni tipi trdnih kamnitih objektov.” (www.nesnovnadediscina.si/sl/register/suhozidna-gradnja)
Na omenjeni embalaži je prikaz Petelinjskega jezera, ki sodi v skupino Pivških presihajočih jezer.
Suhozidna gradnja je na seznamu UNESCO od leta 2018
Društvo Praprot, ki informira in krepi zavest ter spoštovanje ljudi do svoje nesnovne kulturne dediščine izpostavlja pomen ohranjanja teh zidov: “Območje Slovenije je marsikje prepleteno s suhimi zidovi, mojstrsko dediščino naših prednikov, ki dajejo naši deželi in okolici posebno dodano vrednost. Suhozidne konstrukcije imajo neprecenljivo kulturno in estetsko vrednost ter so nepogrešljiv oblikovalni element tradicionalne pokrajine. Na simbolni ravni so spomenik vztrajnosti, žilavosti in preživetja mnogih generacij, ki so bivale v sozvočju z naravo. Znanje, tehnike in veščine suhozidne gradnje so od leta 2018 vpisane na Unescov reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine. Na žalost pa te mojstrovine marsikje najeda zob časa in kličejo po temeljiti prenovi. Krepitev zavedanja pomena suhih zidov je ključna za njihovo ohranjanje in prenos na naslednje generacije.”
Veščina suhozidne gradnje: znanje in tehnike je bila 28. 11. 2018 vpisana na Unescov Reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva.
Ob podpori Pivke maja delavnica obnove zidu