Vedno moraš biti prisoten in pozoren
12 april 2021
Obiskali smo farmo družine Papež iz Gornje Košane, kjer je reja piščancev doma že okroglih 40 let. Pravijo, da je njihovo veliko veselje predvsem skrb za dobrobit živali. Pogovarjali smo se z rejcem Vladimirjem Papežem, njegova soproga Damijana je zaposlena v Kmetijski zadrugi perutninarjev Pivka. Na farmi pomagata tudi sinova, ki sta v zaključnih letnikih študija.
1. Od kdaj se ukvarjate z rejo, koliko časa vi, koliko starši pred vami? Kateri nasvet staršev vam je najbolj koristil?
S piščančjerejo se je sprva ukvarjal moj tast Stanislav Orel. Dejavnost sem od njega prevzel leta 2018. Pred tem sem bil 27 let zaposlen v družbi Cimos, zdaj pa je reja piščancev moja edina dejavnost. Že prej sem mu v prostem času večkrat pomagal in se tako postopoma uvajal v delo. Spoznal sem osnove, dodatno pa sem se izobraževal tudi sam preko interneta in drugih gradiv. Pri tem so nam ves čas v pomoč tako Zadruga, kot tehnologi Pivke in veterinarji VET.AM. Sam nisem doma s kmetije, a sem imel vedno rad živali in sem z njimi rasel. Kot otrok sem pasel sosedove krave in imel tam tudi svoje ovce in zajce. Tast mi je ob predaji farme dal popolnoma proste roke. Takoj je povedal, da mora biti na kmetiji le en gospodar, da mora odločati eden, drugi pa lahko pomagajo in tudi on mi še vedno priskoči na pomoč, ko je potrebno.
Kratke dobavne poti so garancija za dobro počutje živali, kakovost mesa in prispevajo k krožnemu gospodarstvu.
2. Se povezujete z ostalimi rejci? Kako vam to pomaga?
Občasno se pokličemo in se posvetujemo. Imam 2 ali 3 stike, s katerimi redno sodelujem. Med sabo se ne obiskujemo, ker je to odsvetovano tudi zaradi zdravstvenega varstva živali oz. preventivnih ukrepov za zdravje živali.
3. Kaj vam je pri tem delu všeč? Bi to delo priporočali tudi drugim?
Všeč mi je delo z živalmi. To je moja skrb in veliko veselje. Sem sam svoj gospodar, treba pa je pridno delati in biti pošten. Če dobro delaš, ti živali vse to vrnejo, to pa je najlepše. Hlev je v neposredni bližini hiše, kar je velika prednost in sem lahko večkrat in veliko časa pri živalih. Nazadnje jih grem pogledat ob polnoči, preden grem spat.
Vladimir je bil odličen učenec svojega izkušenega učitelja Staneta, njegovo vestno in natančno delo pa se odraža v kvalitetnih vzrejah, izrednih rezultatih in dobrem sodelovanju.
4. Je res treba tudi tako pozno pogledati živali? In kdaj greste k njim ponovno zjutraj?
Ves čas skrbimo za ugodne pogoje za rejo živali, temperaturo, vlago, nastilj, krmo in vodo. Ja, se zgodi, da se »zatakne« krma, da se voda zamaši, da burja obrne loputo. Vedno moraš biti prisoten in pozoren. Zato tudi pred spanjem še zadnjič preverim, ali je vse brezhibno, da ne bo kakšnih neljubih presenečenj naslednje jutro, ko sem v hlevu spet ob 6. uri.
5. Kako še skrbite za piščance? Kaj je najpomembnejše?
Velik poudarek dajem nastilju. Biti mora suh, zato ga do 25. dneva pod napajalniki premešamo vsak dan. Če je moker, ga skidamo in nastiljamo novega. Kvaliteta nastilja je odvisna predvsem od vremena. Ob hladnem vremenu je v hlevu lahko več vlage, tvori se kondenz, zato je treba nastilj pogosteje menjati.
6. Kakšne načrte imate za kmetijo v prihodnje? Boste kaj posodobili, spremenili?
Trenutno razmišljamo o avtomatskem prezračevanju. Še vedno ročno odpiramo in zapiramo lopute, kar pomeni veliko dela, a je ob skrbnem spremljanju hitrih vremenskih sprememb bolj zanesljivo za zimski čas. Zaenkrat imam kar dober občutek za »ročni sistem«. Avtomatska ventilacija prezrači prostor, a je nevarnost, da potegne v prostor tudi večjo količino vlažnega zraka. Poleti pa bi bilo avtomatsko prezračevanje gotovo lažja in bolj zanesljiva izbira.
Na farmi pomaga celotna družina.
7. Kdo vse pomaga na kmetiji? Kako?
Pri čiščenju in selitvi pomaga tast, pri vsakodnevni oskrbi pa tudi žena in oba sinova. Mlajši sin je trenutno v četrtem letniku Kmetijske šole in si želi to delo tudi nadaljevati.
8. Kako vam pri delu pomaga zadruga, tehnologi, veterinarji?
Vsi so v veliko pomoč. So res strokovnjaki in je prav, da jih poslušam, saj imajo zelo veliko izkušenj. Njihovi nasveti vedno dajejo ugodne rezultate.
9. Pravite, da je veliko dela tudi tekom celega dne. Koliko imate prostega časa?
Prostega časa je veliko, če si delo dobro organiziraš. Sedaj, v času korone celo preveč. Izkoristim ga za delo v sadovnjaku, pri ovcah, na njivi, a vse to za lastne potrebe in veselje. Reja piščancev je naša osrednja dejavnost. Rad pomagam tudi tastu pri vsakem delu in na svakovi kmetiji. Rad hodim tudi v gozd in hribe, z družino poleti tudi na morje.